Akcja „Ciche Anioły dla Gabrysia”

Monitor ze zdjęciem Gabrysia chorego na Zespół Downa

Uczniowie klasy 6a włączyli się do II Ogólnopolskiego Projektu „Wspólnie wygrajmy wrażliwość”, którego celem jest uwrażliwienie uczniów i osób dorosłych na problemy osób z dodatkowym – 21 chromosomem, czyli z Zespołem Downa. Organizatorami akcji jest Szkoła Podstawowa w Środzie Wielkopolskiej oraz Fundacja Wspierania Rozwoju – Ja Też. Projekt został objęty honorowym patronatem Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz Rzecznika Praw Dziecka.

W tym roku zakwalifikowano do projektu 30 dzieci, wśród nich jest Gabryś ze Sławna.

Ze względu na pandemię dnia 10.11.2021 r. uczniowie połączyli się online z Gabrysiem, jego mamą oraz panią logepedą i zaśpiewali dla nich trzy utwory przygotowane przez pania Irenę Stark podczas lekcji muzyki oraz przez wychowawczynię – Beatę Pluto-Prondzińską podczas lekcji wychowawczych. Pierwsze spotkanie, wzruszyło obie strony, Gabryś aktywnie uczestniczył w spotkaniu.

Na koniec uczniowie zaprezentowali część prac konkursowych – „Skarpetki nie do pary- zakładka do książki”. które można oddawać do p. Pluto-Prondzińskiej do 20.12.2021 r. Dwie różne skarpetki symbolizują dodatkowy chromosom nie do pary. Dzień Kolorowej Skarpetki przypada 21 marca jest to Światowy Dzień Zespołu Downa. Zachęcam pozostałych uczniów do włączenia się w przedsięwzięcie i udział w konkursie. Kolorowe skarpetki będziemy rozdawali dzieciom i dorosłym wraz z informacją dotyczącą potrzeb i problemów osób chorych na Zespół Downa. Wierzymy, że Cichych Aniołów jest dużo więcej. Mam nadzieję, że do 21 marca zrobimy jeszcze kilka wspólnych zadań dla Gabrysia.

Kilka słów zaczerpniętych z prezentacji „Wspólnie wygrajmy wrażliwość” :

Wśród nas były, są i będą osoby z trisomią 21. O tym, czy dziecko urodzi się z zespołem Downa, decyduje
genetyczna ruletka, którą kręci los. Nikt z nas nie ma na to żadnego wpływu.
O tym, czy dziecko z zespołem Downa będzie żyć pełnią praw przysługujących każdemu człowiekowi decyduje jego
otoczenie. Każdy z nas ma na to wpływ.
Zapraszamy do ZESPOŁU, w którym wspólnie zagramy o świat wzajemnego szacunku i rozumiejących się inności.
Wygraną będzie przełamanie barier i krzywdzących stereotypów oraz rozwój EMPATII I WRAŻLIWOŚCI na los drugiego
człowieka.