Inwestycje i plany na 2022 rok

Burmistrz miasta Sławno Krzysztof Frankenstein

O trwających inwestycjach i planach na 2022 rok rozmawiamy z Krzysztofem Frankensteinem – burmistrzem Sławna

Panie burmistrzu, od 01 stycznia 2022 roku obowiązywać będą nowe stawki podatku od nieruchomości oraz od środków transportowych. Radny opozycyjny Bartosz Bukowski poinformował na swoim profilu społecznościowym o złamanej przez Pana obietnicy ponieważ w 2021 roku stawki podatkowe miały według Pańskich zapowiedzi pozostać na niezmienionym poziomie. Jak odniesie się Pan do tych zarzutów?

Pod koniec 2020 roku informowałem mieszkańców, że w 2021 roku stawki podatkowe na terenie Sławna nie ulegną zmianie i tak też się stało. Nowe stawki ustanowione w tym roku uchwałą Rady Miejskiej zaczną obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2022 roku. A zatem po raz kolejny Pan radny mija się z prawdą. To niestety klasyczna metoda posługiwania się kłamstwem, celem zwrócenia na siebie uwagi, ale na szczęście kłamstwo zawsze ma krótkie nogi. Odnosząc się jednak szerzej do tego zagadnienia pragnę przypomnieć, że żadne zmiany w podatkach lokalnych nie były dokonywane w Sławnie od 2017 roku. Od tamtej pory łączna stopa inflacyjna podawana przez Główny Urząd Statystyczny przekroczyła w Polsce 16%, a korekta podatków jaka miała miejsce na październikowej sesji Rady Miejskiej wyniosła zaledwie 6% wzrostu. Łatwo zatem można odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mieliśmy faktycznie do czynienia z podwyżką, czy może jednak z obniżką obciążeń podatkowych w odniesieniu do wartości pieniądza z 2017 roku. Niezależnie od wszystkiego dochody pozyskane z tego tytułu posłużą na sfinansowanie niezbędnych dla funkcjonowania miasta ciągle rosnących wydatków bieżących tj. utrzymanie szkół, przedszkoli, żłobka, jednostek kultury, sportu, pomocy społecznej, administracji itp.

Ponad 22 miliony złotych dla Sławna w ramach pierwszego naboru rządowego programu Polski Ład. Kilka miesięcy wcześniej – blisko 2,5 miliona złotych dofinansowania na przebudowę i remont stadionu miejskiego w Sławnie. Obecnie trwa przebudowa budynku przy ul. Kossaka 31 za blisko 4 miliony złotych. To potężne zadania inwestycyjne dla naszego Sławna.

To prawda. Do tego należy jeszcze doliczyć kilka milionów złotych pozyskanych na już zrealizowane inwestycje drogowe w ostatnich trzech latach oraz dokonaną w zeszłym roku wymianę dachu Sławieńskiego Domu Kultury. Niezależnie od pandemii i bardzo trudnych czasów staram się robić wszystko, żeby nie zwalniać tempa. Jest to jednak możliwe wyłącznie dzięki pozyskiwaniu na dużą skalę środków zewnętrznych ponieważ nasz potencjał inwestycyjny kształtuje się na poziomie około 0,5 mln zł rocznie. Reszta naszych dochodów praktycznie w całości trafia na wydatki bieżące, głównie związane z utrzymaniem miejskich jednostek. Oznacza to, że bez pozyskanych środków pozabudżetowych zaplanowane tylko na tą kadencję inwestycje byłyby realizowane przez okres około 50 lat!

Radna Ewelina Stach krytykując niedawną podwyżkę Pańskiego wynagrodzenie mówiła, że na Osiedlu Dzieci Wrzesińskich doprosiła się zaledwie dwóch koszy na śmieci, a wnioski dotyczące remontu niektórych dróg są lekceważone. Czy faktycznie w tamtej części miasta nic się nie dzieje?

Pani radna zdobyła mandat z Osiedla Dzieci Wrzesińskich wygłaszając pogląd – miasto to nie tylko drogi. Ponieważ w tamtej części Sławna w ostatnich latach wykonałem bardzo dużo inwestycji drogowych, w tym tak kluczowych jak ul. Kossaka, Filtrowa, Staszica czy Prusa rozpocząłem intensywne starania o fundusze na inne zadania m. in. tj. remont i przebudowa obiektów po byłej Szkole Podstawowej nr 1, uzyskując 4 mln zł bez potrzeby posiadania wkładu własnego. Aktualnie trwają tam prace dotyczące przystosowania dwóch budynków dla potrzeb Sądu Rejonowego w Sławnie o poszerzonej właściwości oraz stworzeniu nowoczesnej świetlicy osiedlowej wraz z biblioteką na bazie byłej sali gimnastycznej. W najbliższych miesiącach rozpoczną się kolejne prace wewnątrz planowanych budynków sądowych, na co zostaną przeznaczone dodatkowe fundusze zewnętrzne. Łącznie w ten kompleks do końca kadencji zostaną zainwestowane porównywalne środki jak w remont i przebudowę budynku dla potrzeb Szkoły Podstawowej nr 2 po byłym Gimnazjum wraz z przebudową stadionu miejskiego. Ponadto dzięki staraniom radnego Adama Poprawskiego oraz Marcina Podolskiego podjęliśmy działania celem poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w ciągu ul. Koszalińskiej (tj. drogi krajowej za wiaduktem w stronę ul. Kossaka), gdzie został m. in. zainstalowany fotoradar oraz wybudowany od podstaw dodatkowy chodnik. Niebawem zostanie również rozwiązany problem przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Filtrowej i Koszalińskiej oraz modernizacji placu zabaw przy ul. Gierymskiego. Nie będę się już rozwodzić nt. wybudowanej Komendy Powiatowej Policji przy ul. Polanowskiej, czy powstającym centrum handlowym przy ul. Łącznej, czy też przygotowywanej strefie inwestycyjnej, uzbrajaniu terenów pod budownictwo mieszkaniowe w tamtej części miasta, czy też pracami nad dużą obwodnicą Sławna wraz z węzłem komunikacyjnym od strony ul. Polanowskiej.

Czy w planach są jeszcze jakieś inwestycje przewidziane do realizacji w tej kadencji?

Tak, już pracujemy nad kolejnymi projektami. Dotyczą one kompleksowej przebudowy dróg na Osiedlu Północ tj. Racibora i Witosa oraz budowy pump tracku w okolicach Szkoły Podstawowej nr 2. Wykonanie tych zadań będzie możliwe w przypadku pozyskania dofinansowania zewnętrznego w wysokości ponad 80%. Niemniej jednak wykorzystam wszystkie swoje kontakty i możliwości, aby jeszcze w tej kadencji mogły rozpocząć się prace.