Międzynarodowy 52. Festiwal Orkiestr Dętych w Sławnie – koncert Golec uOrkiestra

Plakat Orkiestry Dęte 52 Festiwal

W dniach 28-29 maja 2022 roku odbędzie się 52. Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Sławnie. Jest to najstarszy festiwal orkiestr dętych w całej Polsce, jego historia sięga 10 czerwca 1969 roku. Obecnie Festiwal urósł do rangi międzynarodowej i jest jedną z największych muzycznych imprez organizowanych w północnej części kraju.

Wydarzenie rozpocznie się 28 maja 2022 roku o godz. 13:00 w centralnym punkcie miasta – na pl. Wyszyńskiego w Sławnie. Tego dnia odbędą się zabawy dla dzieci i młodzieży – będą dmuchańce, spektakle teatralne pod namiotem cyrkowym w wykonaniu Teatru Kubika oraz stoiska edukacyjne. Ponadto pokazy sprzętu ratowniczego, sprzętu wojskowego, szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy, a także piknik integracyjny. Nie zabraknie także koncertów – na scenie wystąpi ukraińska orkiestra dęta Aleksandrija oraz Orkiestra Dęta przy OSP w Kraszewicach. O godz. 17:00 rozpocznie się koncert zespołu 5S, następnie na scenie o godz. 18:30 pojawi się zespół Rzepczyno. Po godz. 20:00 zagra zespół Specyficzni.

W niedzielę, 29 maja 2022 roku o godz. 11:30 odbędzie się uroczysta show parada na pl. Wyszyńskiego, a wszystkie orkiestry zagrają jeden wspólny utwór. Swoje umiejętności zaprezentuje także Orkiestra Wojskowa ze Świnoujścia. Następnie w formie korowodu orkiestry udadzą się na teren miejskiego amfiteatru, gdzie odbędzie się Festiwal Orkiestr Dętych i wszystkie orkiestry zaprezentują swój dorobek artystyczny na scenie amfiteatru. Imprezie towarzyszyć będzie festyn integracyjny dla mieszkańców, atrakcje dla dzieci i młodzieży – warsztaty doświadczalne, gry wielkoformatowe, ścianka wspinaczkowa, tor strażacki, animacje tematyczne, pokazy sprzętu wojskowego i ratowniczego. Finałem całej imprezy będzie koncert zespołu Golec uOrkiestra, który rozpocznie się o godz. 20:00 na pl. Wyszyńskiego!

Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Pana Pawła Szefernakera – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka – Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Sponsorem tytularnym wydarzenia jest firma PZU.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Polskie Radio Koszalin oraz TVP3 Szczecin.