W naszym kraju grzybobranie było i jest bardzo popularne. Grzyby są chętnie spożywane przez ludzi ze względu na walory smakowe i zapachowe. W naszych lasach rośnie wiele gatunków grzybów o różnej toksyczności. Wśród nich występują grzyby jadalne, trujące i niejadalne. Szczególnie niebezpieczne są grzyby trujące, które mogą stać się przyczyną śmiertelnych zatruć pokarmowych. W związku z tym w świetlicy szkolnej dnia 510.2018r. gościliśmy panią Annę Krzemińską – leśnik z Nadleśnictwa w Sławnie.
Na początku spotkania pani leśnik opowiedziała o swoim mundurze, zwróciła uwagę na strój do lasu i galowy. Pani opowiedziała nam o swojej pracy, lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Motywem przewodnim spotkania były grzyby. Wrzesień i październik to miesiące, gdzie dzieci pod opieką dorosłych często wybierają się do lasu na grzybobranie. Pani Ania przyniesionymi, leśnymi okazami przybliżyła uczniom tematykę lasu. Wszyscy mogli zobaczyć i posegregować grzyby jadalne, trujące jak i niejadalne. Omówiła podział grzybów, ich budowę, grzyby z rurkami, blaszkami i gąbkami. Przestrzegła przed najczęściej mylonymi grzybami, ich zatruciem i profilaktyką.
Dzieci pracowały z dużym zaangażowaniem, chętnie odpowiadały na stawiane im pytania oraz same zadawały wiele nurtujących ich pytań, na które otrzymywały wyczerpujące odpowiedzi.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą dzieci. Na koniec spotkania Pani Ania podkreśliła, że człowiek jest gościem
w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających.